AUSTIN FUTURE Cup 2022

V sobotu 18.6.2022 se v Liptále uskutečnil již druhý ročník mládežnického fotbalového
turnaje Austin Future Cup 2022, na kterém se potkaly přední týmy kategorie U10 z Moravy
a Slovenska. Mezi zástupci nechyběly týmy jako FC Fastav Zlín, FC Poruba, MFK
Vítkovice, Juventus Žilina a další vynikající týmy, včetně domácího FK Liptál a jejich
spřáteleného slovenského klubu MFK Stará Ľubovňa.
Turnaj se konal za krásného slunečného počasí pod hlavičkou Valašské fotbalové
akademie (VFA) za podpory generálních partnerů Austin Detonator s.r.o. a obce Liptál.
Pořadatelé navázali na historii a osvědčený model z loňského roku, kdy se ve dvou
základních skupinách bojovalo o postup do dvou finálových skupin. Prvních osm týmů
sehrálo tzv. Ligu mistrů, týmy na 9. a 15. místě pak COPA Walachia. Pro účastníky tím
pádem byla připravená velká porce herních minut (165 minut), ve kterých se bojovalo
naplno a na hraně dovedností hráčů. Fanoušci zpívali chorály a hnali své „bojovníky“
kupředu. Skvělou fotbalovou kulisu a atmosféru podtrhl výborný moderátor Stanko Kubín,
který byl i přes tropické počasí neúnavný a vtipný od ranních hodin až do úplného konce
turnaje.
Vítězem celého turnaje se stali po skvělém bojovném výkonu borci z FC Poruba, druhé
místo si odvezl slovenský celek MŠK Púchov a třetí místo obsadil tým MFK Bytča, který se
na turnaji prezentoval sympatickým výkonem. Nicméně pro organizátory turnaje, fanoušky
a rodiče byly vítězové všechny zúčastněné děti. Bylo vidět, že fotbal milují a my věříme, že
s pomocí všech sponzorů a příznivců jsme je v tom podpořili.
Jak je dobrým zvykem na turnajích VFA, všichni hráči si díky sponzorům odvezli dárek a
někteří z nich i individuální ocenění „Tahoun týmu“, kdy z každého družstva byl vybrán
hráč, který ten den vynikal nejen výkonem, ale třeba prací pro tým, popř. se prezentoval
něčím chvályhodným. Mohl to být např. projev fair play nebo povzbuzení kamaráda, když
se mu nedařilo – zdánlivé maličkosti znamenající pro děti silný impuls do života v
budování lidskosti a týmovosti.
Potlesk a ocenění na úplný konec nemohl patřit nikomu jinému než trenérům, kteří svůj
čas věnují rozvoji dětí.
Závěrem bychom chtěli poděkovat všem sponzorům a partnerům za finanční i věcnou
podporu, organizátorům a dobrovolníkům za skvělou přípravu i čas, který tomuto turnaji a
jeho účastníkům věnovali. Již teď se těšíme na další ročník, v pořadí již třetí. Motivaci
k pořádání takového velkého turnaje nám dávají pozitivní ohlasy od zúčastněných týmů,
kterých se nám dostalo po skončení turnaje.