ROBE X- Games 2020

ROBE X- Games 2020

V sobotu 5.září 2020 se na Dolní Bečvě uskutečnil již třetí ročník ROBE X- Games 2020 pro hráče věkové kategorie U9 (r. 2012). Původní termín byl naplánován tradičně na červen, ale nepříznivá pandemická situace nás donutila zvolit nový termín po prázdninách. Přesto jsme do posledních dnů žili v obavách, zda nám bude umožněno X- Games 2020 zrealizovat.

I když ligové týmy jako AC Sparta Praha, SK Slavia Praha nebo ŠK Slovan Bratislava zrušily svou účast z rozhodnutí vedení klubu na poslední chvíli, nakonec se nám podařilo zajistit 32 kvalitních týmů z Moravy, Slovenska a Polska.

Od brzkého sobotního rána tak byli v areálu FC Dolní Bečva k vidění hráči v dresech týmů FC Baník Ostrava, Juventus Žilina, AP Gornik Zabrze, 1.FC Slovácko, SK Sigma Olomouc a dalších. Za branou již na ně čekali připraveni organizátoři z řad dobrovolníků obou spolků VFA – Valašské fotbalové akademie a FC Dolní Bečva, aby pro ně připravili neobyčejný zážitek.

Znělkou Ligy mistrů se přesně v 8 hodin spustil kolotoč zápasů. Týmy odehrály na 6 hřištích přes 150 zápasů, ve kterých se bojovalo naplno a na hraně dovedností hráčů. Fanoušci zpívali chorály a hnali své „bojovníky“ kupředu.

X- Games vsadil opět na osvědčený model: nezveřejňovat umístění ve skupinách, takže hráči, trenéři a rodiče nekalkulují s výsledky a hrají každý zápas s maximálním nasazením. Rodiče jsou tak přirozeně odříznuti od vývoje skupin, tudíž nevyvíjí nežádaný tlak na hráče ani trenéra a jejich hlavním úkolem je „jen“ pozitivně fandit.

Celou atmosféru hnal dopředu skvělý moderátor Vladan Lenomar, který byl neúnavný, dynamický a vtipný od ranních hodin až do úplného konce turnaje.

Po skončení zápasů ve čtyřech základních skupinách se týmy rozdělily do finálových bojů dle klíče: první s prvními, druzí s druhými atd. A vše začalo nanovo v následujících skupinách pojmenovaných podle známých evropských soutěží – Liga mistrů, Evropská liga, Serie A, Bundesliga, Premier league, La Liga, Ligue 1 a Valašský pohár. Tři finálové duely rozhodly o vítězi a držiteli poháru z každé ligy (skupiny).

ROBE X- Games byl vždy o zážitcích pro děti, takže i letos mohly děti čerpat energii od fanoušků, z atmosféry velkého turnaje, z mnoha dárků a překvapení, a také doprovodného programu.

Závěrečný ceremoniál patřil udílení ocenění Tahoun týmu a Hrdina týmu, kdy z každého družstva byli vybráni hráči, kteří ten den vynikali nejen výkonem, ale třeba prací pro tým, popř. se prezentovali něčím chvályhodným. Mohl to být např. projev fair play nebo povzbuzení kamaráda, když se mu nedařilo – zdánlivé maličkosti znamenající pro děti silný impuls do života v budování lidskosti a týmovosti.

Potlesk a ocenění na úplný závěr nemohl patřit nikomu jinému než trenérům, kteří svůj čas věnují rozvoji dětí. Nevíme, zda jsme viděli hrát nového Nedvěda či Baroše, ale bylo evidentní, že všichni fotbal milují a my věříme, že s pomocí všech partnerů a sponzorů jsme je v tom podpořili.

Úspěšná akce s sebou přinesla hlasy obdivu a uznání. Namátkou vybráno z hodnocení: skvěle sportovně zorganizovaný turnaj, peče o hráče a trenéry (strava a pitný režim) na jedničku, pestré a lahodné občerstvení za symbolické ceny pro veřejnost, moderátor par excellence, ochotní a usměvaví organizátoři, perfektní přístup rozhodčích (hráči A mužstva FC Dolní Bečva)…

Velké poděkování patří všem, kdo se podíleli nebo podpořili snažení společného projektu VFA – Valašské fotbalové akademie a FC Dolní Bečva – rodičům, starším hráčům a přátelům. Celé fotoalbum z objektivu Honzy Blably najdete zde: https://www.facebook.com/vfaxgames

 

Vašek Vinkler
Vašek Vinkler
vac.vinkler.81@gmail.com