Akademie BVB na Valašsku takový byl 5. ročník TOP festivalu ROBE X- Games 2022

Akademie BVB na Valašsku takový byl 5. ročník TOP festivalu ROBE X- Games 2022

První zářijová sobota 3.9.2022 již popáté patřila fotbalovému festivalu pro hráče kategorie U9 (ročník 2014) ROBE X- Games 2022. Tento TOP turnaj zrcadlí dobrou spolupráci VFA – Valašské Fotbalové Akademie z.s.  a Dolní Bečva z.s. posledních let.

 

Po letech vládních omezení, které dopadly v minulosti i na tento originální projekt VFA, se festival vrátil opět v plné velikosti a na Dolní Bečvu se sjelo opět kvalitních 36 týmů  z ČR, SK i PL. 

 

Organizátoři chtěli vrátit X-Games mezi přední turnaje v ČR pro mladší přípravky, hlavně tedy kvalitním obsazením turnaje. To však samo o sobě není zárukou úspěchu. U  turnajů VFA se sází  na vysokou laťkou pořadatelských služeb a maximální péči o účastníky právě v duchu Valašské pohostinnosti, kterou zajišťují dobrovolníci obou spolků zapojených do akce.

 

Po měsících příprav se nakonec dostavilo na turnaj všech 36 týmů. Nejsme schopni jmenovat zde všechny, ale zde pár jmen za všechny: SK SLAVIA Praha, Akademia BVB im. Łukasza Piszczka (PL) , ŠK Slovan Bratislava (SK), SK SIGMA Olomouc, SFC Opava, MFK Karviná, KS Stadion Śląski Chorzów (PL), JUVENTUS Žilina (SK), FC Spartak Trnava (SK), RSC HAMŠÍK ACADEMY (SK), Akademii Zagłębia Sosnowiec (PL), FC ZBROJOVKA Brno, …

 

Proti takovým klubům se postavilo na čtyři desítky dětí z Valašských klubů – pod  hlavičkou VFA a FC Dolní Bečva. 

 

Turnaj byl rozdělen do dvou částí. 

 

V první části týmy odehrály zápasy v základních skupinách  (6 skupin po 6 týmech). Zde se potkaly hlavně geograficky vzdálenější týmy.  Konečné pořadí v jednotlivých základních skupinách poté určilo rozdělení týmů do další části turnaje. K  překvapení všech Valašské týmy postupovaly z 2. míst po dohrání této části. Paráda! 

 

Následovaly zápasy  v  6 finálových skupinách. V této fázi se turnaj rozdělil do 6 samostatných turnajů (jedna finálová skupina = jeden turnaj). Nejvýše postavený turnaj byla Liga Mistrů (1. postupující ze základních skupin), poté následovala Premier League ( 2. postupující ze základních skupin),  Konferenční liga, La Liga, Seria A a Walachia Copa. V této části i přes ubývající síly odehrály týmy zápasy ve skupině opět systémem každý s každým. 

 

Kolem půl páté se ozval poslední hvizd a v té chvíli hráči stáří okolo osmi let měli v nohách v maximálním nasazení  140 minut hry. Ani jeden z 182  zápasů  nedovolil hráčům  sebemenší zaváhání, či možnost na chvíli  polevit. Veškerá snaha byla korunovaná obdarováním všech hráčů za výkon dárky od sponzorů. 

 

Závěrečný ceremoniál, který poctil návštěvou hejtman Zlínského kraje Ing. Radim Holiš, měl na programu nejen vyhlášení vítězných týmů, ale také individuální ocenění  pro dva hráče z každého týmu, které navrhli sami trenéři – Tahoun týmu a Hrdina týmu.

 

Celkovým vítězství (vítěz Ligy Mistrů) obhájil tým MFK Havířov, který prošel turnajem bez porážky. Za ním v závěsu skončil SPARTAK Trnava, kdy o prvenství rozhodl právě duel s vítězem. Skupinu ,, Premier League”  vyhrála  Akademii Zagłębia Sosnowiec (PL). Třetí skupinu ,, Konfereční liga”  MFK Karviná, čtvrtou skupinu ,,La Liga”  ŠK SLOVAN Bratislava.  Skupinu ,,SERIE A” SK Zlín 1931  a pohár za vítěze šesté skupiny ,,Walachia Copa” si odvezl FK Hodonín.  

 

Úspěch Valašský hráčů zaslouží potlesk, protože v takové  konkurenci si vybojovali na 9., 10. místo týmy VFA a 18. byl  tým FC Dolní Bečva v konečném celkovém pořadí turnaje. 

 

Celým turnajem prováděl ostřílený moderátor a neúnavný showman Vladan Lenomar.   

 

Závěrem si dovolíme připojit pár slov hlavního organizátora a manažera VFA – Valašské fotbalové akademie z.s. Václava Vinklera: ,,Nebýt před pěti lety nadšení několika lidí, kteří chtěli ukázat jiný pozitivní pohled na prostředí mládežnického fotbalu na Valašsku nevznikla by akce, která sklizí pozitivní zpětnou vazbu, slova uznání  a chvály za organizaci každého proběhlého ročníku. Tato adresovaná pochvala  se stala inspirací a odměnou všem lidem (hlavně dobrovolníkům), kteří se do přípravy některého z ročníků zapojili. Nedílnou součástí ohlédnutí zpátky  patří i  stabilnímu generálnímu partnerovi turnaje společnosti ROBE Lighting s.r.o..  Věříme, že jsme nezklamali jeho důvěru a dostáli cílům, které jsme na začátku všeho prezentovali. Dovolte mi touto cestou poděkovat tedy všem sponzorům, podporovatelům i  partnerům našich spolků, pomocníkům i organizátorům akce a také účastníkům i návštěvníkům. Děkuji!”

 

Fotografie z turnaje zde: https://www.facebook.com/vfaxgames

Videoreportáž TV BESKYD zde:

 

Vašek Vinkler
Vašek Vinkler
vac.vinkler.81@gmail.com